Rozmiar liter a ich czytelność w hafcie komputerowym

Jaka jest najmniejsza czcionka do wykonania techniką haftu komputerowego? W procesie produkcji haftu komputerowego, jednym z największych problemów jest haftowanie drobnych szczegółów, zwłaszcza małych liter.

Małe litery na tle papieru milimetrowego. Znaki mniejsze niż 4mm są nieestetyczne i nieczytelne.
Małe litery na tle papieru milimetrowego. Znaki mniejsze niż 4mm są nieestetyczne i nieczytelne.

W przypadku grafiki, małe elementy mogą zostać uproszczone lub całkowicie usunięte, a przekaz pozostanie niezmieniony i jasny dla odbiorcy. Haftując litery, uproszczenia są niedopuszczalne z oczywistych przyczyn – usunięcie dowolnego elementu zamieniłoby literę w nierozpoznawalny znak. Z czego wynikają ograniczenia w haftowaniu bardzo małych detali i jak sobie z nimi radzić?

Kluczowa rola nici i podkładu

Podstawowym ograniczeniem w haftowaniu mikro-detali jest grubość nici oraz obszar potrzebny na każdorazowe wkłucie igły z nicią w tkaninę. Kolejna bariera wynika z właściwości samego podkładu. Każda tkanina składa się z prostopadłego układu nitek osnowy i wątku, które tworzą gęstą siatkę. Jeżeli przyjrzymy się tkaninie z bliska, okazuje się, że gęstość splotu wywiera istotny wpływ na “rozdzielczość” haftu. Możliwości maszyny hafciarskiej są dużo większe niż pozwala na to materiał. Dwukrotne wkłucie igły z nicią w obrębie tego samego oczka, spowoduje efekt nici wychodzącej niemalże z tego samego punktu. W naszej pracowni, staramy się niwelować podobne skutki, stosując podkłady o możliwie najgęstszym splocie oraz doklejając do ich spodów specjalne warstwy wzmacniające i usztywniające powierzchnię, przeznaczoną do haftu.

Litery napisu “WE’ARE SPEEDEE” mają tylko 3mm wysokości – są prawie nieczytelne

Rozmiary w praktyce

Z naszego doświadczenia wynika, że w pełni czytelne litery (np. czcionki Arial), wykonane techniką haftu komputerowego, powinny mieć wysokość minimum 5mm. Stosując taki rozmiar lub większy, napisy stają się czytelne, a cały haft prezentuje się estetycznie. Napisy składające się z liter o 3mm wysokości są całkowicie nieczytelne. Sytuacja dodatkowo komplikuje się w przypadku czcionek szeryfowych, gdzie zalecaną, minimalną wysokością każdej litery jest 8mm. Czcionki nietypowe i skomplikowane będą wyglądać efektownie dopiero, gdy litery przekroczą 10mm.

Osiągnięcie pożądanego efektu

Haftowane powierzchnie, składające się z kilku lub kilkudziesięciu rzędów nici, zyskują bardzo ciekawą strukturę – niemożliwą do osiągnięcia w przypadku haftowania najmniejszych elementów, składających się z pojedynczych nici.

20th_woodstock_festival_poland
Najlepiej wyglądają duże litery na kontrastującym tle. Znaki napisu WOODSTOCK mają 17mm wysokości. Mniejszy napis “Festival Poland” – 6mm

Wizualizacja minimalnego rozmiaru

Grubość nici jest zbliżona do grubości kreski, wykonanej zwykłym długopisem. Sprawdź jakiej wielkości litery będziesz w stanie napisać na kartce papieru. Pamiętaj – nawet, jeżeli uda Ci się napisać i odczytać mikro-litery o wysokości 3-4mm, to wyhaftowany na ich podstawie napis z dużym prawdopodobieństwem nie będzie ani estetyczny, ani czytelny dla innych osób.