Haft i Naszywki 3-D

Haft 3D (trójwymiarowy), na piance, na gąbce, wypukły – wszystkie te określenia dotyczą specjalnego rodzaju zdobienia haftem komputerowym. Jego wyjątkowość polega na zastosowaniu dedykowanej dla hafciarstwa pianki, która uwypukla ścieg. W taki sposób powstają przestrzenne wzory i litery, które doskonale prezentują się na czapkach z daszkiem i bluzach czy koszulkach. Tę technikę można również zastosować do wykonania ekskluzywnych naszywek np. z inicjałami.

Aby jednak uzyskać tak wyszukany i unikalny charakter haftu, potrzebne jest przygotowanie specjalnego projektu. Nici należy ułożyć w taki sposób, aby pianka pod haftem była w całości zakryta. Doskonale przygotowany wzór z każdej strony jest otoczony nićmi – nawet dla doświadczonego projektanta jest to wyzwanie.

Najlepszy efekt haftu 3D można uzyskać przy wykonaniu liter, cyfr oraz wąskich elementów o szerokości kilku mm. Wynika to z konieczności użycia określonego rodzaju ściegu tzw. satyny. Przy większych powierzchniach proponujemy zastosowanie tradycyjnego haftu (płaskiego) – ale jeśli na wzorze, obok dużych powierzchni, znajdują się także węższe elementy, możliwe do wykonania metodą 3D, to obydwie te techniki można ze sobą połączyć. Efekt gwarantowany!